Ana Sayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sayfa: 1
 http://ingilizdili.org/index.php sayfası diyor ki
Bu Linki Diğer Sitelerde Paylaşarak Sitemize Backlink Kazandırabilirsiniz.

10 Kasım 2010, Çarşamba, 11:59:32

ces50 Çevrimdışı

Sr. Member
Kişisel: 40
Konular: 25 - İleti: 390
Meslek: ÖĞRETMEN
Teşekkür toplamı: 114 
Saygınlık Puanı: 32256
MesajMesajMesajRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRep

Özel ders verirken nelere dikkat etmeliyiz? Velilerin ve öğrencilerin beklentileri nelerdir?
Dağ Gibi Efsane ERCİYESSPOR

13 Kasım 2010, Cumartesi, 18:56:19

panenka Çevrimiçi

Master Moderator
Ultimate Member
Konular: 599 - İleti: 1781
Meslek: öğretmen
Teşekkür toplamı: 1996 
Saygınlık Puanı: 241728
MesajMesajMesajMesajMesajRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRep
Veli beklentisi öncelikle not oluyor. Sanki not yüksek olunca öğrenilmiş gibi düşünülüyor. Öğrenci sizi sihirli değnek gibi düşünüp hemen notların yükseleceğini düşünüyor.
Özel Ders vermeden önce aynı doktorlar gibi öğrenciye teşhis koymak gerekiyor yani eksikliklerini tespit etmek gerekiyor. Hazırlık yapmak kesinlikle şart. Mümkünse ders verirken velinin de izlemesini isteyin. Doküman verin ve öğrenciden ders sonrasında yapmasını isteyin. İstekli öğrenci ise zaten yapar değilse işiniz zor. Düşüncelerinizi mutlaka veliyle paylaşın sonradan sıkıntı duymayın. İşin maddi boyutuna gelince kesinlikle para işini önceden konuşun ve ders sonunda tahsilat yapın. Sonradan üzülmeyin.
Kendimden bir örnek vereyim bir arkadaşımın kanalıyla üniversite öğrencisine yaklaşık 20 saat hazırlık atlatma dersi verdim. İşin içinde arkadaşım olduğu için her akşam evde saatlerce hazırlanıp gittim. Gittiğim yerde dünyanın otoparak parasını verdim. Son gün banka hesap numarası istediler verdim ancak para yatıran olmadı. Telefonlara çıkmadılar. İş yerinde ders verdiğim için iş yerine birkaç kere gittim ancak korumalar içeri alamdılar ve zorluk çıkarmamamı söylediler. Düşünün harcadığınız paraya mı zamana mı , emeğe mi yoksa arkadaşınızın düştüğü duruma mı üzülürsünüz? Dünyanın en pahalı dersini aslında ben almışım onu öğrendim.

"Upload", ingilizdili'den, "download" senin olsun, "Emek" ingilizdili'den, "yemek" senin olsun, Bir kuru "teşekkür" yazmazsan, "odun" nicki senin olsun. Thx, 10x, Thanx. Teşekkür etmeyen kullanmasın, teşekkür etmeden kullanan da utansın.

13 Kasım 2010, Cumartesi, 19:48:51

ces50 Çevrimdışı

Sr. Member
Teşekkürler biz de sayende dünyanın en pahalı dersini bedavaya aldık. (bu arada çocuk sınıf atladı mı?)

13 Kasım 2010, Cumartesi, 19:50:10

ces50 Çevrimdışı

Sr. Member
diğer öğretmen arkadaşlar da acı tatlı özel ders anılarını yayınlarlarsa iyiden iyiye kara geçeriz.

13 Kasım 2010, Cumartesi, 20:38:47

panenka Çevrimiçi

Master Moderator
Ultimate Member
Telefona bile bakmadıkları için öğrenemedim. Bu arada arkadaşım da ulaşamıyormuş.
Hocam burada paylaşılan deneyimlerden ücret talep etmiyoruz.  :)

"Upload", ingilizdili'den, "download" senin olsun, "Emek" ingilizdili'den, "yemek" senin olsun, Bir kuru "teşekkür" yazmazsan, "odun" nicki senin olsun. Thx, 10x, Thanx. Teşekkür etmeyen kullanmasın, teşekkür etmeden kullanan da utansın.

13 Kasım 2010, Cumartesi, 22:37:56

MFB Çevrimdışı

The Owner
Administrator
Ultimate Member
Kişisel: What You See Is What You Get
Konular: 4306 - İleti: 8418
Meslek: ELT
Teşekkür toplamı: 2525 
Saygınlık Puanı: 700608
MesajMesajMesajMesajMesajMesajRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRep
Hocam gerçekten ibret verici bir ders olmuş...teşekkürler paylaşımlarınız için

Paylaşımlara "Teşekkür Etmek" zahmet değil inceliktir. Paylaşılanı herkes alabilir ama "Paylaşmayı" herkes paylaşamaz. Paylaşmayı hazmeden ve bundan haz duyanlardan olmanız dileğiyle.

13 Kasım 2010, Cumartesi, 22:43:03

ces50 Çevrimdışı

Sr. Member
bundan sonra özel ders verirsem pos makinesi kullanıp aylık taksitler ile parayı tahsil edeceğim. ben dersten bunu çıkardım.

13 Kasım 2010, Cumartesi, 23:14:01

panenka Çevrimiçi

Master Moderator
Ultimate Member
You are not allowed to view links. Register or Login
bundan sonra özel ders verirsem pos makinesi kullanıp aylık taksitler ile parayı tahsil edeceğim. ben dersten bunu çıkardım.

Sizin kullandığınız pos cihazından ben de kullanabilir miyim? :)

14 Kasım 2010, Pazar, 18:00:26

ces50 Çevrimdışı

Sr. Member

20 Aralık 2010, Pazartesi, 22:22:04

1Emre1

1Emre1 Çevrimdışı

Global Moderator
Sr. Member
Konular: 95 - İleti: 383
Teşekkür toplamı: 440 
Saygınlık Puanı: 52672
En iyisini eskiler yapıyormuş:) Para ele değmeden cebe girmez derler:)

Lütfen "Teşekkür" butonuna basınız!

20 Aralık 2010, Pazartesi, 22:46:22

panenka Çevrimiçi

Master Moderator
Ultimate Member
Bir de "Alacakla borç ödenmez," atasözünü çok beğenirim. :)

21 Aralık 2010, Salı, 16:57:56

yepyeni:)

yepyeni:) Çevrimdışı

Jr. Member
**
Kişisel: 20
Konular: 0 - İleti: 78
Teşekkür toplamı: 2 
Saygınlık Puanı: 320
MesajRepRep
Özel ders vermenin, MEB öğretmenleri için hukuki yönden bir sakınca var mı?

21 Aralık 2010, Salı, 17:25:21

MFB Çevrimdışı

The Owner
Administrator
Ultimate Member
MesajMesajMesajMesajMesajMesajRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRep
Özel ders vermenin, MEB öğretmenleri için hukuki yönden bir sakınca var mı?
Hocam hukuki yönden derken biz zaten 657'e tabi memuruz, bizden vergiler maaşlarımız elimize ulaşmadan kesiliyor, bu yüzden ikinci bir işte çalışmamız mümkün değil (hatta özel dersi 2. bir iş olarak görsek fatura falan kesmeye kalsak tekrar vergilendirilmek durumunda kalırız ki bu zaten 657ye aykırı )ancak; siz özel dersi fatura keserek yapamayacağınız için onun bir yaptırımı olmaz, evinizde veya öğrenci evinde verebilirsiniz, buna kimse karışmaz.Ortada zorla yapılan bir şey yok.

Fakat diyelim ki dersanede falan bir kontrol de yakalanırsanız (ki burda üzerinizde önlük olmaması gerekir) sizden çok çalıştığınız yerin başı yanar, çünkü direk kaçak sigortasız işçi çalıştırmış muamelesi görürler, size de bişey olmaz, ortamdan bir şekilde sıvışamazsanız :) en fazla tutanak tutulup soruşturma açarlar...o da zor...çünkü maliyeci veya müfettiş artık her kimse zaten sizden çok işverenle ilgilenecektir.

Paylaşımlara "Teşekkür Etmek" zahmet değil inceliktir. Paylaşılanı herkes alabilir ama "Paylaşmayı" herkes paylaşamaz. Paylaşmayı hazmeden ve bundan haz duyanlardan olmanız dileğiyle.

21 Aralık 2010, Salı, 17:31:09

1Emre1

1Emre1 Çevrimdışı

Global Moderator
Sr. Member

21 Aralık 2010, Salı, 17:32:20

MFB Çevrimdışı

The Owner
Administrator
Ultimate Member
MFB hocam şiir gibi anlatmışsın:)
est. ;)

21 Aralık 2010, Salı, 17:37:52

panenka Çevrimiçi

Master Moderator
Ultimate Member
Özel derse evet ancak kendi öğrencine ders vermeye hayır. Derste anlatılanlar aynen anlatıldığı için anlamayan yine anlamaz. Diğer bir yönü de milletin ağzı torba değil ki büzesin, mutlaka kaokusu çıkar ve adınız parayla birlikte anılmaya başlar. Hiç de hoş olmayan sıfatları size yakıştırırlar...

21 Aralık 2010, Salı, 17:42:11

MFB Çevrimdışı

The Owner
Administrator
Ultimate Member
Kesinlikle hocam haklısınız..özellikle kendi öğrencimize ders vermek nazarımızda sanki anlatacaklarımızı o özel  derse saklıyormuş havası verebilir...durup dururken de baş ağrıtmaya hiç değmez...
güzel noktaya temas ettiniz teşekkürler

21 Aralık 2010, Salı, 18:08:54

1Emre1

1Emre1 Çevrimdışı

Global Moderator
Sr. Member
Evet hocam, kesinlikle öğretmenin kendi öğrencisine ya da okulundaki başka bir öğrenciye ders vermesini uygun bulmuyorum. Bu başlık çok bilgilendirici oluyor. Başlığı açan ve yorum yapan hocalarıma teşekkürler...

24 Aralık 2010, Cuma, 04:01:18

yepyeni:)

yepyeni:) Çevrimdışı

Jr. Member
**
Konular: 0 - İleti: 78
Teşekkür toplamı: 2 
Saygınlık Puanı: 320
MesajRepRep
Soruma yanıt verdiğiniz için hepinize teşekkür ederim.

25 Aralık 2010, Cumartesi, 09:07:14

1Emre1

1Emre1 Çevrimdışı

Global Moderator
Sr. Member
Bir de sorun, İngilizce öğretmenlerinin özel dersi çok düşük fiyatlara vermesi sanırım. Matematik, Geometri, Fen Bilgisi, Coğrafya gibi derslere İngilizce özel dersin 2-3 katı ödeniliyor. Neden acaba İngilizce daha mı önemsiz görülüyor?

25 Aralık 2010, Cumartesi, 16:10:28

panenka Çevrimiçi

Master Moderator
Ultimate Member
Bir de sorun, İngilizce öğretmenlerinin özel dersi çok düşük fiyatlara vermesi sanırım. Matematik, Geometri, Fen Bilgisi, Coğrafya gibi derslere İngilizce özel dersin 2-3 katı ödeniliyor. Neden acaba İngilizce daha mı önemsiz görülüyor?

İngilizce öğretmenleri olarak herhalde diğer arkadaşlar gibi dik duramayıp hemen esnek davranmamız. Bir de dersin önemine gelince kişiden kişiye değişiyor ve her geçen gün önemi azalıyor. Her liseyi anadolu lisesi yapacağız dendi ancak yabancı dil dersleri günden güne düşürüldü. Önce 24 saat hazırlık sınıfı dersleri 20 saate düşürüldü lise 4 yıla çıktı ordan 9. sınıflarda 10 saate düşürüldü şimdi de 6 saat. Şahsi görüşüm tüm anadolu liseleri genel liseye dönüşüyor. İlköğretim 4 ve 5. sınıf konuları, İlköğretim 6 ve Lise 9. sınıflarda da görülüyor. Hep sil baştan yapılıyor.
İlköğretimde otomatik geçiş sistemi olduğu için belki her sınıfta birkaç öğrenci dersi önemsiyor o nedenle en çağdaş derslerden biri olan İngilizce önemsiz görünüyor.
Benim şahsi önerim İngilizce dersine herkes girmesin. Herkese öğretmeye çalıştığımız için bir arpa boyu ilerleyemiyoruz. Hem rahat ders işlenir hem de derse katılanlar zaten istekli oldukları için öğrenirler.
Bir üst sınıfa sitem gereği ötelenen öğrenciler "Biz bunları görmedik" dediklerinde aslında çoğu zaman bilinçaltından doğruyu söylüyorlar. Onlara öğreten birileri var ancak öğrenen yok. Dilbilim gerçeği "Hiçbir şey öğretilemez, her şey öğrenilir. "

25 Aralık 2010, Cumartesi, 18:27:21

1Emre1

1Emre1 Çevrimdışı

Global Moderator
Sr. Member
Çok güzel yazmışsın penanka hocam.
Gün geçtikçe yabancı dilin öneminin artması gerekirken, bizim toplumda son sıralara itiliyor.

Yabancı dil öğretimi konusunda da gerçektne büyük yanlışlar var. Öğrenciler ilkokuldan üniversite son sınıfa kadar yabancı dil dersleri görüyorlar ama yabancı bir gazete okumaları, bir televizyon programı seyretmeleri ya da karşılaştıkları bir turist ile konuşmaları imkansız gibi...

Dil bilgisinin yanında konuşma, dinleme, yazma gibi özelliklerinde iyi öğretilmesi gerekiyor ve bunun için uygun altyapı hazırlanmalı ve öğreticler bu şekilde yetiştirilmelidir. Mesela sizin hazırlayıp paylaştığınız sınav örneklerini bu yüzden beğeniyorum, her alanda öğrenciyi ölçüyorsunuz. Fakat ülkemizdeki tüm okullarda bu tür becerilerin ölçülmesi imkansız gibi:(

28 Şubat 2011, Pazartesi, 15:34:51

panenka Çevrimiçi

Master Moderator
Ultimate Member

28 Şubat 2011, Pazartesi, 18:33:42

denizcin Çevrimdışı

Mr. Moderator
Newbie
Kişisel: An idle brain is the devil's workshop!..
Konular: 4 - İleti: 19
Meslek: Teacher
Teşekkür toplamı: 7 
Saygınlık Puanı: 0
MesajRepRepRep
Benim yanıtı sildiniz mi MFB hayırdır  ;)  Yoksa ben mi göremiyorum...
Politik birşey yoktu ama neyse   :)  :)  :)

28 Şubat 2011, Pazartesi, 19:48:35

MFB Çevrimdışı

The Owner
Administrator
Ultimate Member
Hayır sayın hocam est.
Ben o konuyu "Genel Eğitim sorunlarımız" bölümüne yani buraya taşıdım ve cevap ta yazdım:http://ingilizdili.org/genel-egitim-sorunlarimiz-b180.0/
Çünkü konu "özel ders" bölümüne açılmıştı.
Görüş ve fikirleriniz bizim için her zaman çok önemlidir.
Teşekkür eder paylaşımlarınızı da bekleriz:)

09 Haziran 2012, Cumartesi, 16:18:12

upsideboy

upsideboy Çevrimdışı

Newbie
*
Konular: 0 - İleti: 4
Teşekkür toplamı: 0 
Saygınlık Puanı: 8
MesajRep
ilk özel ders tecrübemi daha üniversite 2. sınıfta edindim. boğaziçi üniversitesinde hazırlıktan 20 ile kalmış bi öğrenciyi sınava hazırladım. yaklaşık olarak 2 ay falan toplamda ise 60 saat civarı 4 temel beceri ve gramer üzerinde baya uğraştık. öğrencim( daha doğrusu arkadaşım) o kadar ilerleme kaydetti ki kıskanır oldum. benden aldığı derslerin dışında sürekli olarak ta ders çalışan biriydi. sınavda derece yapmasını bekliyodm ki sadece 5 puanlık bi artış sağlyarak 25 alıp kaldı :))) nasıl oldu bende anlamadım. sonrada özel derse tövbe ettim tabiii ki öğrenciliğim süresince...

09 Haziran 2012, Cumartesi, 16:22:36

MFB Çevrimdışı

The Owner
Administrator
Ultimate Member
ilk özel ders tecrübemi daha üniversite 2. sınıfta edindim. boğaziçi üniversitesinde hazırlıktan 20 ile kalmış bi öğrenciyi sınava hazırladım. yaklaşık olarak 2 ay falan toplamda ise 60 saat civarı 4 temel beceri ve gramer üzerinde baya uğraştık. öğrencim( daha doğrusu arkadaşım) o kadar ilerleme kaydetti ki kıskanır oldum. benden aldığı derslerin dışında sürekli olarak ta ders çalışan biriydi. sınavda derece yapmasını bekliyodm ki sadece 5 puanlık bi artış sağlyarak 25 alıp kaldı :) )) nasıl oldu bende anlamadım. sonrada özel derse tövbe ettim tabiii ki öğrenciliğim süresince...
Sayın Hocam gerçekten çok enteresan bir tecrübe olmuş...Demek ki bir bardağın alacağı su miktarı nasıl ki belliyse daha fazlasını alamıyorsa sizin bu olay da buna  benzemiş...Bu güzel tecrübenizini bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim...

09 Kasım 2013, Cumartesi, 21:51:06

explorer Çevrimdışı

Newbie
*
Kişisel: 10
Konular: 0 - İleti: 29
Meslek: Hizmetli
Teşekkür toplamı: 0 
Saygınlık Puanı: 58
MesajRep
ilk özel ders tecrübemi üniversite 2.sınıfta yaşadım.
matematik öğretmeni bir arkadaşım vasıtasıyla ingilizce ders isteyen bir lise öğrencisine, rahatıma düşkün olduğum için yüksek bir fiyat istedim. maksat istemesinler diye. saati 50 TL dedim. (şimdinin 100 lirasıdır.)
Babası aradı (kereste tüccarıymış). Yarın başlayabilirsiniz dedi.

Çocuk 30-40 alırken dersten sonra sınıf 2.cisi oldu. İngilizcesi 5 düştü.

Ne mi yaptım. Tadında gaza getirdim.[size=78%] [/size]

10 Kasım 2013, Pazar, 00:15:31

MFB Çevrimdışı

The Owner
Administrator
Ultimate Member
ilk özel ders tecrübemi üniversite 2.sınıfta yaşadım.
matematik öğretmeni bir arkadaşım vasıtasıyla ingilizce ders isteyen bir lise öğrencisine, rahatıma düşkün olduğum için yüksek bir fiyat istedim. maksat istemesinler diye. saati 50 TL dedim. (şimdinin 100 lirasıdır.)
Babası aradı (kereste tüccarıymış). Yarın başlayabilirsiniz dedi.
Çocuk 30-40 alırken dersten sonra sınıf 2.cisi oldu. İngilizcesi 5 düştü.
Ne mi yaptım. Tadında gaza getirdim.[size=78%] [/size]
Hocam bir "hizmetli" için hiç de fena sayılmazsınız:)

Sayfa: 1   Aşağı git

GoogleTagged - Etiketler

ÜYELER İÇİN YASAL UYARI

Bu site bir forum sitesidir. Üyelik sistemlidir. Üyelerimiz forum kurallarını üye olurken kabul etmiş sayılır. Üyelerimizin yazdıkları önceden kontrol edilemez ve yazdıklarından dolayı bu site sorumlu tutulamaz. Sitede bulunan linklerin tamamı kopya olup, site sahibiyle ve yönetimiyle ilişkili değildir. Forum alanlarını kullanırken; 3.Şahısların kişilik ve gizlilik haklarını ihlal edici iletiler yazmak, pornografik görüntüler paylaşmak, Hak sahibinden izin almadan MP3, Film, dizi, video, kitap, dergi, yazılım vb. eserleri doğrudan paylaşmak, ayrıca ilgili lisans sahibi olmayan sitelere erişim için link paylaşmak hukuka ve yasalara aykırıdır. T.C. yasalarına ve hukuka aykırı olan bu tür paylaşımlar site içerisinde tespit edildiği veya hak sahibi tarafından şikayete konu olduğu takdirde, kullanıcı siteden uzaklaştırılacağı gibi, sistem tarafından tutulan kayıtlar, talepleri halinde yasal mercilere verilebilecektir.

HAK SAHİPLERİNE ve YASAL MAKAMLARA

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan “yer sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz “uyar ve kaldır” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, abuse@ingilizdili.org mail adresinden bize ulaşabilirler. Buraya ulaşan talep ve şikayetler ekibimiz tarafından incelenecek, şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır. .